Saykomatrixx's Blog

Nisan 25, 2010

The Lovely Bones – Bir Masalsı Cinayet Hikayesi

The Lovely Bones

2009 yapımı,yönetmeni Peter Jackson, başrol oyuncuları Rachel Weisz (Mumya 1-2, Bloom kardeşler, Kesinlikle-Belki), Mark Wahlberg (Boogie Nights, Perfect Storm, Planet of Apes, The Departed), Susan Sarandon ve Stanley Tucci olan, büyümüş haliyle Saoirse Ronan’ı (Atonement, City of Amber) tekrar bizimle buluşturan bir yapım. Sizce bu film ne kadar gişe yapmıştır? Tüm dünya hasılatı tam olarak : $93,148,790*. Peki Yapım maliyeti ne kadar? 65 milyon* $, niye tutmadığı ise gayet açık ve ortada.

1-Peter jackson çok fazla mavi perde görüntüsü kullanarak, ruhlar alemi ara dünyası yaratmaya çalışmış. Saoirse sürekli mavi perde önünde oynuyor.

2- Kurgu çok durağan. Film ilk başlarken Susie (Saoirse) bize ben şu tarihte şurada öldüm, beni de öldüren şöyleydi diyerek olabilecek tüm gizemin içine ediyor.

3- Bir ölüm ve cinayet böyle cafcaflı, böyle süslü püslü anlatılmaya çalışılmaz. Ölüm tabiatı gereği karanlıktır. İnsanın içini karartır ve sıkar. Yoğundur, kasvetlidir. Ama filmdeki planlar, setler, ruhlar alemi, hepsi cıvıl cıvıl, neşeli, Sadece asıl kötü adamın evi ve onun etrafındaki olaylar çok kasvetli ve karanlık (Sauron mübarek katil ve evinin etrafı da Mordor diyarı, biraz daha uğraşırsak ork bile bulabiliriz garajda :D)

4- Cinayet filminin başarılı olması için o hesap sorma hak ettiğini bulma-buldurma, intikam ve ödetme gereklidir. Oysa Peter jackson ve filmin kaynağı kitabın yazarı Polyannacılık oynamışlar. Açıkçası sonu, başı ortası hiç beni tatmin etmedi.

Rachel Weisz zaten filmin yarısında yok, kardeşin küçük halini hiç görmüyoruz, bi bakmışız Susienin kardeşi var hem de kendisinden büyük gösteren :D, Mark Wahlberg duygusal adam triplerinde City of Angels (Melekler Şehri) filmindeki Nicholas Cage durumuna düşmekten son anda yırtıyor. Filmin diğer bir süprizi dedektif Len rolündeki mafya dizisi “Sopranos”tan hatıladığım “Kristopher”. Açıkçası verdiği uzun ara yaramamış Peter Jacksona. Daha güzel ve keskin işler bekliyorum kendisinden.

*Veriler için : Veriler için : http://ec2-174-129-253-143.compute-1.amazonaws.com/movies/?id=lovelybones.htm

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: