Saykomatrixx's Blog

Mart 5, 2010

Legend Of The Galactic Heroes (Ginga Eiyuu Densetsu)

Tamam bu anime serisi hakkında oldukça takıntılıyım. Belki ilk izlediğim anime değil (ilk anime Hyakujuu Ou Golion namı diğer Voltrondur) ama anime gibi anime dedikleri şey LOGH’dur. Ne demek istediğimi açacak olursam, anime sadece eğlendirmek, güzel vakit geçirmek amaçlı gibi görünse de arkasında belirli bir felsefesi ve düşünce tarzı yatar. Bu yazıda anime şöyle düşünsel derinliğe sahiptir, böyle felsefiktir, bu kadar sosyal hayatı yansıtır diye yaz(a)mayacağım çünkü benim de o kadar derin bilgim yok. Sadece şunun farkındayım : Anime (son zaman animelerinin pek çoğu böyle sayılmasa da) bir dışa vurum. Sadece fantezi veya eğlence değil. Altında gerçek hayattaki karakterler, gerçek hayat tecrübeleri, çoğunlukla dersler, birbirlerine karşı oynana oyunlar, planlar, olduğu kadar dostluk, arkadaşlık, birliktelik de demek. Ekran izlediğimiz akıp giden çizimler basit güldürü ve eğlence araçları değil. Bu yüzden Japon animesini anlatmaya çalışmak zor oluyor.

Konumuzdan çok sapmayacak olursak LOGH’dan bahsediyordum. LOGH tam anlamıyla bir gerçek yaşam dersidir. İnsanların gelişmesi, kısa yaşam sürelerinde göğüslemek zorunda oldukları mücadeleler, yarışlar, bazen rıza ile bazen isteksiz olarak alınması gereken kararlar, domino taşlarının birbirine etki etmesi gibi aklınıza gelecek tüm öğeleri içinde barındırır. Ana karakterler Yang Wen-li ve Reinhard Von Lohengram arasındaki kendi iyisini ve doğrusunu, kendi amacını gerçeleştirme yarışıdır. Tam anlamıyla epik bir mücadele ve hayatta kalma hikayesi. Birisi şartlar sebebiyle başa geçmek zorunda kalan, diğeri kendi seçtiği yol için en önde olmayı isteyen iki adamın, çetrefilli mücadelesi. Hikaye içinde inanılmaz sayıda yan roller ve karakterler var, bzen durdurup bu kim di? Diye düşünmek zorunda kalabiliyorsunuz J.

Peki bu seriyi oturup izlemek istersek nasıl bir yol izlemek gerekir? Elimizdeki materyaller şunlar :

Legend of Galactic Heroes: My Conquest is the Sea of Stars – Movie, 1988;

Legend of Galactic Heroes: Anime Series – OVA, 110 bölüm 1988-1997;

Legend of Galactic Heroes: Golden Wings – OVA, 1992;

Legend of Galactic Heroes: Overture to a New War – Movie, 1993;

Legend of Galactic Heroes Yan Hikaye (1st sezon) – OVA, 24 bölüm, 1998 – 1999;

Legend of Galactic Heroes Yan Hikaye (2nd sezon) – OVA, 28 bölüm, 1999 – 2000;

(Son iki sıradaki hikayeler Lohengram ve Kirchies’in gençlik dönemlerini ve yükselişlerini anlatıyor.)

Peki izleme sırası nasıl olmalı? İzleme sırası derken hikayenin kronolojik akışından bahsediyorum. Internetin sağını solunu karıştıra karıştıra, fan forumları, fan sayfaları okuya okuya kafamda şöyle bir sıralama canlandı:

1-Ginga Eiyuu Densetsu: Ougon no Tsubasa (Legend of Galactic Heroes: Golden Wings) 1 Bölümlük OVA

2-Ginga Eiyuu Densetsu: Waga Yuku wa Hoshi no Taikai (Legend of Galactic Heroes: My Conquest is the Sea of Stars) 1 Bölüm OVA

3-Ginga Eiyuu Densetsu: Arata naru Tatakai no Overture (Legend of Galactic Heroes: Overture to a New War) 1 Bölüm OVA

4-Ginga Eiyuu Densetsu Gaiden: Sen`oku no Hoshi, Sen`oku no Hikari (Legend of Galactic Heroes: A Hundred Billion Stars, A Hundred Billion Lights) 24 Bölümlük OVA

5-Ginga Eiyuu Densetsu: Rasen Meikyuu (Legend of Galactic Heroes: Spiral Labyrinth) 28 Bölüm OVA (Central Anime Hala çevirisine devam etmekte. Şu anda 22. Bölüm çevirildi)

6-Ginga Eiyuu Densetsu (Legend of the Galactic Heroes) 110 Bölüm OVA

Açıkçası 2-3 ün sıralamadaki yerleri konusunda çok emin değilim. 1-4-5-2-3-6 şeklinde de sıralanma olabilir. Emin olamamamın nedeni Spiral Labirent serisinin hala tamamlanmamış olması. Sona göre bağlantı nerede oluyor, bilmiyorum. Ancak okuduklarımdan baktıklarımdan çıkan sonuç aşağı yukarı yukarıdaki gibi. Olur da sizde izlemek istersiniz serilerin tümünü Central-Anime Torrent Sitesinden indirebilirsiniz.

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: