Saykomatrixx's Blog

Kasım 10, 2009

Günün Anlam ve Ehemmiyeti

Filed under: Güncel — Etiketler:, , , , , — saykomatrixx @ 10:47 am

Mustafa Kemal Atatürk

Klasik ilkokul ve ortaokul hikayesidir. Mustafa, 1881’de Selanikte dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi Zübeyde, Babasının ismi Ali Rızadır. Küçük yaşta babasını kaybeden Mustafa, amcasının yanına taşınmış, bir süre sonra tekrar Selaniğe dönmüş ve eğitimine devam etmiştir. Rüştiye, askeri idadi derken… Açıkçası benim için önemli olmayan ne kadar kısım var ise ideolojik tarih yazmış, hemen hepimizde biliyoruz zaten.  Sadece basit şeyleri söylemek istiyorum. Mustafa Kemali niye sevmeliyiz?

Mustafa Kemali sevmeyen insan üzerinde yaşadığı toprağı, bayrağı, marşı sevemez. Bugün özgür olarak nefes alıyorsak, kendi kültürümüzü, dilimizi, örfümüzü, adetlerimizi devam ettirebiliyorsak bunun sebebidir Mustafa Kemal. Bir insan kendi özünü, benliğini, kişiliğini korumasını sağlamış bir kurtarıcıdan nasıl hefret edebilir? Ancak iki yüzlü, kifayetsiz birisi olarak.

Şu günde, ölümünün 71. yılında, hala Atatürkü hem insan olarak, hem muzaffer bir komutan olarak, hem Türkiye Cumhuriyetinin kurucu lideri olarak, hem cumhurbaşkanı olarak, hem de bu halkın bir parçası olarak yad etmeli, ona karşı olan minnet duygularımızı en içten şekilde göstermeliyiz. İdealleri, öğretileri bize yol göstermeli, başlattığı devrimi daha da ileriye taşımalıyız. Kendi ağzından söylediği gibi ” Türk milleti cesurdur, Türk Milletinin karakteri yüksektir… Ne mutlu Türküm diyene!” Evet NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ve diyebilene.

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: