Saykomatrixx's Blog

Kasım 6, 2009

Domuz Gribi ve Aşısı ile Genel AKP Politikaları

Son ayın flaş gelişmesi olan domuz gribi olarak adlandırılan H1N1 ile ilgili herkes konuşuyor. Sağlık Bakanı aşı olun diyor, Başbakan ben olmayacağım diyor, kültür Bakanı bende olmayacağım diye ekliyor. Cumhurbaşkanı bile bende olmayı düşünmüyoruma getiriyor işi. Tamam kardeşlerim. Siz olmayın ozaman adama sormazlar mı,

1. Bu aşıları niye ülkemize getirttiniz?

2. Bu aşıları kimden ve hangi usul izleyerek aldınız?

3. Bu aşılar için kime ne kadar ödeme yaptınız?

4. Bu aşıların içeriğine ilişkin ön çalışma ve araştırma yaptınız mı?

5. Sağlık bakanlığı personeline yapılmaya başlanan aşılar sonucunda hiç kontraendiksiyon oldu mu?

6. H1N1 virüsü ile ilgili hükmetin bundan sonraki plan ve plotikası ne şekilde ilerleyecek?

7. H1N1 virüsü Türkiyeye hangi yollar ile girdi? Nasıl böyle birbirinden bağımsız illerde ardarda vakalara rastlandı? Ankara, Diyarbakır, Erzurum derken birden nasıl salgın haline dönüştü? Bu konuda nasıl bir inceleme yapıldı?

Artık son gelişmelerden sonra insanlar için aşı olup olmamak parti taraftarlığı ve siyasi görüş çizgisi olarak anlaşılmaya başlandı. Aşı demek hastalığa karşı önlem demek. Hastalık ise ne parti dinler ne siyasi görüş. H1N1 bulaşan herkes aynı derecede hasta olacak, aynı semptomları geçirecek, hastaneye yatacak diye bir zorunluluk yok. Çünkü her bireyin bünyesi virüse karşı farklı tepki verecektir. Bunu anlatan kimse yok.

Peki immün sistemi bozukluğu yaşayanlar ne olacak? Enfeksiyon riski taşıyan insanlarımıza politik baskı gibi aşı olma diyerek kafalarını karıştırınca gerçekleşebilecek sorunlardan ve hatta ölümlerden kim sorumlu olacak? Sağlık bakanı elini taşın altına koyamadı. Başlattığı aşılama programına sahip çıkmadı. Bunun üzerine Başbakan da güvensizliğini H1N1 nezdinde sağlık bakanına iletti. Bunun usulü böylemi olmalıydı? Kamerlar önünde Bakan haşlanmalımıydı? Politik ve siyasi etiğe göre nasıl hareket edilmeliydi?

Sanırım AkePe her politikasında ve programında olduğu gibi, H1N1 virüsü durumunda da deneme-yanılma yolunu seçmeyi uygun gördü. Kürt açılımını, türban açılımını, kuran kursu haberlerini, ermeni açılımını nasıl deneme yanılma ile önümüze getirdiyse bundan sonraki politikaları ve uygulamalarını da deneme-yanılma ile önümüze getirecek.

Geçen hafta Doğalgaz 2010 ocağında %70 zamlanabilir dendi. Azerbaycan ile yapılacak masa başı görüşmelerinde doğalgaz fiyatı şekillenecek ama ilk alınan sinyaller Azerbaycanın zam istediği yönünde. Ne yapıldı? %70 denildi oran için. Peki ne olacak %50 yapılacak belki ve eskilerin deyimi ile ölümü gösterip insanları sıtmaya razı edecekler. İşte bir dene-yanılma daha.

Bu kadar devlet mekanizmasından kopuk, bu kadar tecrübesiz, bilgisiz, deneyimsiz, bu kadar halkını dışlamış bir iktidar varmıydı, hem de %46 oy oranı almış? Evet, vardı Demokrat Parti. 🙂

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: