Saykomatrixx's Blog

Kasım 2, 2009

School Rumble

Filed under: Anime-Manga — Etiketler:, , , , , , , — saykomatrixx @ 4:10 am

School Rumble

Bir lise animesi düşünün. Eğlenceli, romantik ve her türlü yanlış anlamayı içinde barındırıyor. Karşınızda School Rumble. 2004 yılında yayınlanan bu anime kısa sürede türünün seçkin örnekleri arasına girdi ve Ouran ile başabaş bir çekişme içinde birinciliğe oynamaya başladı. Peki neydi School Rumble’ı bu kadar güzel yapan?

Hiç kuşkusuz hemen her gencin içine düşebileceği bir durumu, gençlik döneminin naifliğini ve saflığını bize tekrar hatırlatması başta gelmekte. Şöyle gözümüzün önüne en mutlu olduğumuz dönemi getirmeye çalışsak pek çoğumuz lise çağımızı hatırlayacaktır. Nedeni ise, hayata ilişkin ilk gerçek adımların atıldığı ve gençlik başımda duman şeklinde geçen bu dönemin herşeye dair ilki de içinde barındırmasıdır. İlk ciddi aşk, ilk ciddi arkadaşlıklar, ilk ciddi aile içi konuşmalar ve büyük muamelesi görmeler, olgunluğa adım atmaya ilişkin üniversiteye bir adım uzakta kalması ve ilişkilerdeki o temizlik.

Hikayemizde, serseri Harima Kenji karıştığı bir olay sonrasında nasıl olduysa Tsukamoto Tenma’ya aşık olur. Uğruna serseriliği bırakır ve uzun süredir uğramadığı okulun yolunu tekrar öğrenir. Kafasında tek düşünce vardır, Tenma-chan ile beraber mümkün olduğunca fazla zaman geçirmek ve ona içindeki büyük aşkı itiraf etmek.

Diğer lise öğrencisi kızlara göre çocuksu bir yapısı olan Tsukamoto Tenma en yakın 3 arkadaşı ile aynı sınıfa düşmüştür. Sadece en yakın arkadaşları ile değil, aşık olduğu için için yandığı Karasumaru Oiji ile de aynı sınıftadır. Tenma-chanda Karasuma-kun’a olan aşkını açıklamak ve onunla mutlu bir gelecek yaşamak ümidiyle 2. sınıfa başlar.

Olaylara Tenmanın yakın arkadaşları Sawachika Erin, Suou Mikoto, Akira Takano, Hanai Haruki, Imadori Kyousuke katılacak Tenmanın küçük kız kardeşi Yakumo da olaylara dahil olunca birbirine geçmiş aşk olayları kim kiminle nerede oyununa dönecektir.

Çizimleri, karakterleri oldukça başarılı olan School Rumble serisi 2 sezon devam etti. 3. sezon ise 2 bölüm yayınlandı ve bu iki bölümde 2 sezon boyunca yaşanılan olaylar nihayete erdirildi. Tabi ki böyle bir durumda ister istemez böyle bir sona razı gelemiyorsunuz. 52 bölüm üstüne 2 ekstra bölüm ile iyice çetrefilleşmiş olaylar döngüsü sanki zoraki verilmiş bir sonlandırma kararı ile hiçte beklediğiniz gibi parlak değil, oldukça sönük geçiyor.

Her ne kadar olumsuz konuşsam da, sezonları seyrederken aldığım zevki ve keyfi, bir anime sever olarak diğer seyredenlerin de alacağına eminim. Türünü sevenler için izlenmezse olmaz bir eserden bahsediyoruz. Mutlaka izleyin ve izletin.

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: