Saykomatrixx's Blog

Ekim 30, 2009

X-Men Last Stand ve Beklentiler

Filed under: Film-Dizi Yorumları — Etiketler:, , , , , , — saykomatrixx @ 1:11 pm

Sıkı bir Marvel Comics hayranı olarak çizgi yayınlarından başka marvel ürünlerini çizgi film olarak ve son dönemde sıkışan hollywood stüdyolarının çıkış yolu olarak, sinemada izlemeye ve takip etmeye çalışırım. Kanımca en başarılı sinema uyarlaması ise X-Men serisidir. Sadece oyuncuların rollerine tam oturması değil, senaryo ve yönetmen seçimi de gerçekten çok yerindedir. İlk bölümünden başlayarak, son bölümüne kadar tutarlı kalmayı ve yüklüce gişe hasılatı kazanmayı başarmıştır.

Ana karakterler olarak X-Men ekibinde : Profesör Xavier, Jean Grey, Cyclops, Ororo, Magneto, Wolverine öne çıkmakta. Serinin ilk filminde karakter tanıtımı ve seyirciye X-Men grubunu takdim sebebiyle gerekli hız ve akıcılık yakalanamamış olabilir ama bu açık X-Men 2 ile kapatılmıştır. Fakat stüdyo bence çok gereksiz bir kararla X-Men serisnii 3. bölümünde bitirmiştir. Rocky’nin bile 5. bölümü çekilirken X-Men serisinin de en azından 5 bölüm olması gerektiğini düşünmekteyim. Sonuçta çizgi magazinde de sürekli bir macera ve ilerleme vardır.

Son bölümle ilgili olarak genel ayrıntılar verecek olursak, İnsanoğlu bir hastalık olarak gördüğü mutasyon sonucu oluşan mutantları  ” iyileştirecek” bir yol bulmuştur. Sorun ise bu “ilaç” bir sorunu çözecek midir yoksa  yeni sorunlar mı getirecektir?

Bu son bölümde filme X-Men karakterlerinden Hank Mccoy ” BEAST” ve Worthington “Archangel” katılmakta. Ama bu yeni karakterler derinlemesine incelenmeden serüvene dahil edilmekte. Mesela Beastin eski bir X-Men üyesi olduğunu öğreniyoruz. Hikayenin gelişimi ve işlenişi biraz havada kalıyor. Jean Grey konusu derinlemesine anlatılmıyor. Film Wolverine ve Ororonun üstüne yıkılıyor. Rogue karakteri ise hiç gözükmüyor desek yeridir. Oysa çizgi romanlarda Rogue ” Marvel Girl ” olarak çok güçlü ve baskın karakterlerden birini oynamaktadır. Filmde başına gelenler ” Kendim seçtim” safsatası çok boş kalıyor.

Hiç bahsedilmeyen karakterler ise Hırsızların Kralı ” GAMBİT ” Morph, Ama filmin 3. bölümde kalmayacağı sinyalleri verildi. Acaba 4. bölümde bu karakterler filme katılıp yeni bir serüven başlatılabilir mi? Kim bilir ama 4. bölümü de sinemada – ne kadar kötü olursa olsun – seyredeceğim kesin.

http://www.imdb.com/title/tt0376994/ filmin imdb adresi.Notunun 7 olduğuna bakmayın. Diğer bölümlerin yüzü gözü hürmetine bu notu alıyor. Yoksa 5.5 u aşması çok zor. Brett Ratnerin daha 40 fırın ekmek yemesi gerektiğini çok rahatça söyleyebiliriz. Bryan Singer imzalı ilk 2 bölümü yok etmeye çalışmış ama başarılı olamayacak. ilk 2 bölüm gönlümüze çoktan yerleşti bile. 3.bölümü şu an beklemede tutuyorum. Hatalarından ders alıp Bryan Singer ile çok daha güzel bir 4. bölüm ile hoş geldin derler ve seri devam eder inşallah.

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: