Saykomatrixx's Blog

Ekim 30, 2009

Windows 7 Üzerine Düşünceler

Filed under: Teknoloji — Etiketler:, , , , , , , , — saykomatrixx @ 1:33 pm

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 7 ile ilgili haberlere her gün bir yenisi ekleniyor. Windows 7’nin en düşük sistem gereksinimleri, eklenen özellikler ve yenilikler ve piyasaya sunulması düşünülen sürümler ile ilgili haberler internet üzerinde tabiri caizse fink atıyor.

Windows 7 ile ilgili son haberlerin kaynağı şirket yetkililerinden Bill Veghte. Kendisine dayandırılan haberlere göre Windows 7 sürümü Microsoft’un Vista ile başlattığı kullanıcıya göre sürüm uygulamasını devam ettirecek. Windows 7, Vista’ya benzer bir pazarlama stratejisi ile Starter, Home Basic, Home Premium, Professional ve Ultimate olarak kullanıcıların beğenisine sunulacak. Peki bu sınıflandırma gerçekten yapılmalı mı? Acaba Microsoft, Windows Vista ile beraber kullanıcıya göre işletim sistemi uygulamasında başarılı oldu mu? Ya da kendini kullanıcılara tam olarak anlatabildi mi?

Vista örneğini inceleyebiliriz. Yeni bir PC veyahut dizüstü bilgisayar aldığımızda Vista’nın belirli bir sürümü de sistemimizde yüklü gelmekte. Bizim yerimize bilgisayar üreticileri sistem bileşenlerini değerlendirerek en uygun Vista sürümünü bilgisayarımız ile birlikte vermekteler. Peki markalı ürün almayıpda lisansı kendisi edinen kullanıcılar nasıl bir seçim yapmalı? Microsoft yazılımcıları bu durum içinde bize yardımcı oluyorlar. Windows Vista Yükseltme Danışmanı programını internetten bilgisayarımıza indirerek sistemimizde bulunan bileşenlere en uygun Vista sürümü programca öneriliyor. Acaba bu programın önerisine göre işletim sistemimizi seçebilir(miy)iz!?

Açıkçası deneyimli kullanıcıların bu önerilerden hiç hoşlanmadığını söyleyebilirim. Daha önce sizin elinizde olan seçim hakkının sizden alınarak, size ne seçebileceğinizin söylemesine dönüşmesi hiç hoş bir durum değil. Bilgisayarının performansını üç aşağı beş yukarı tahmin edebilen kullanıcılar Vista Yükseltme Danışmanının kendilerine önerdiği sürüm ile ilgili hiç memnun kalmıyorlar.

Vista işletim sistemi resmi olarak satılmaya başlanalı iki yıl oldu. İki yıl zarfında Microsoft verilerine göre 200 milyon adetten çok Vista lisansı satıldı ayrıca bir servis paketi yaması çıkarıldı ve ikincisi de yolda. Fakat biraz sonra bahsedeceklerim sizi gerçekten de şaşırtabilir. Vista piyasaya sürüleli bu kadar süre geçmesine ve bu kadar lisans satmasına rağmen işletim sistemleri pazarındaki payı ne kadar sizce? % 22.48*. İki yıldır satılan ve pek çok versiyonu olan Vista’nın mevcut işletim sistemleri kullanımındaki payı gerçekten hiçte iç açıcı değil. Üstelik yeni nesil işletim sistemi ile kullanıcıların kafasında yeni bir kavram karmaşası yaşanmaya başlanacak. Beş sürüm şeklinde çıkartılacak Windows 7’nin 32 ve 64 bit olarak ayrışacağını da düşünecek olursak on’a yakın çeşidinin satışa sunulacağına kesin gözü ile bakabiliriz. Vista’nın kendi sürümleri ile beraber piyasada tam bir versiyon ve sürüm karmaşası yaşanmaya başlanacak. Bu kadar karmaşıklaştırmaya gerek kalmadan Microsoft daha akılcı bir satış yöntemi geliştirebilir. Örnek olarak bir sürüm temel alınarak (Home Premium olabilir) bu sürümün üzerine web üzerinden yapılacak ücretli yükseltmelerle kullanıcıya özgür seçim hakkı bırakılabilir.

Açıkçası kişisel görüşüm XP’den sonra Vista ile başlayan süreçte Microsoft’un kendini son kullanıcıya anlatmakta yetersiz kaldığı. Herkesin kullanabileceği bir veya iki sürüm ile yetinmek yerine, her yeni sürümde insanları işletim sistemi çeşidine boğmak ve kalkıp yeni işletim sisteminin pazar patlaması yaşamasını beklemek gerçekten hayalperestlik. XP’nin bu kadar süre pazar hakimiyetini devam ettirmesi ne çok iyi olmasından ne de çok güvenilir olmasından dolayı kaynaklanıyor. Kullanıcılar karmaşık işlemlerle uğraşmadan, neyi seçeceklerini düşünerek kafaları karışmadan, tek bir cd ile bilgisayarlarına işletim sistemlerini yüklüyorlar. Microsoft, sistem yöneticilerini ve deneyimli kullanıcılara kulak verdiği kadar asıl hedef kitlesi olan deneyimsiz, acemi kullanıcıları da göz ardı etmemeli.

Windows 7’nin son sürümünün ve çeşitlerinin hazırlanıp piyasaya sürülmesine daha 1 yıldan fazla zaman var. Umarım Microsoft, Vista hatasından ders alır. Ancak son gelen açıklamalar hiçte iç açıcı değil. Unutulmamalı, başarı gibi başarısızlıkta üretim ve pazarlamanın bir sonucudur.

* Veriler net applications sitesinden alınmıştır.

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: