Saykomatrixx's Blog

Ekim 30, 2009

Samurai Champloo

Filed under: Anime-Manga — saykomatrixx @ 1:24 pm

Bu animeyi seyredilecek anime araştırmalarım sırasında görmüştüm ancak detaylarına bakmamıştım. Geçen ay arkadaşım İlker (kendisi 1. dan siyah kuşak Aikido masteri ve anime hastası) bana bu animeyle ilgili görüşlerini anlattıktan sonra seyretmek istedim. Emule sorunlu olunca torrentten kaynak bulup indirdim. Altyazı olarak kendi içinde tümleşik ingilizce fan-sub mevcut. Çok çetrefilli bir İngilizce istemediğinden Türkçe altyazı indirmeye gerek duymadım.

Hakkında biraz bilgi vermek gerekirse :

Ana hikayede 3 tane karakterimiz var. Fuu, Mugen ve Jin. Fuu anne ve babasını kaybetmiş bir genç kızdır. Akrabalarının çay evinde garson olarak çalışmaktadır. Mugen ve Jin birer samuraydır. Her ikisi de başıboş biçimde amaçsız dolaşırken yolları Fuu ile kesişir. Fuu “Ayçiçeği Kokan Samurayı” bulma yolculuğunda kendisine yardımcı olmaları ve korumaları  konusunda bu iki serseriyi ikna eder ve bu üçlü kendilerini 26 bölüm sürecek bir yol gezisi, macera içinde bulurlar.

Karakterler :

Fuu: 15-16 yaşlarındadır.Babasını erken yaşlarda, annesini ise 1 yıl önce kaybetmiştir. Akrabalarına ait çay evinde çalışmakta ve beraber yaşamaktadır. Girişken, lafını esirgemeyen, bu nedenle de başı sürekli derde giren birisidir. Amacı “Ayçiçeği Kokan Samurayı” bulmaktır. Sürekli açtır. Bitmek bilmez bir iştaha sahiptir.

Mugen: Grubun serserisi. Dağanık saçları, özensiz giysisi, kaba konuşmaları ile dizinin vahşisini oynamaktadır. Mugen, Ryukyu adasından çıkmıştır.Kendisini başkasına bağlı görmeden ve başkasının emirlerine boyun eğmeden özgür bir yaşam için sürekli gezmekte, karnını doyurmak için ufak tefek ayak işleri yapmaktadır. Kontrol edilemez siniri yüzünden bazen gereksiz işlere bulaşmaktan da geri kalmamaktadır.

Jin: Grubun sessiz elemanı. Üstünde hiç çıkarmadığı lacivert giysisi, burnunun üstündeki okuma gözlükleri, sessiz sakin yapısı ile göze batmadan bir gezgin yaşamı sürmektedir. Jinin gezginliğinin sebebi geçmişinde yaşadığı bir olaydan kaynaklanmaktadır. Dışarıdaki sert kabuk görüntüsüne rağmen oldukça tutkulu ve çabuk bağlanan, kendi doğruları çizgisinden sapmadan yaşamaya çalışan bir karakteri vardır.

Sıkıcı olmadan, dozunda espiri ve hareketlerle insanı güldüren, doğa üstü olabilecek herhangi bir öğe içermeyen, hoş vakit geçirten bir anime. Yapımcıları Fuji TV ve Manglobe gerçekten çok iyi bir iş çıkarmışlar. Çizimlerde Madhouse (Gungrave, DevilMayCry, Hellsing) çizgileri hemen kendini belli ediyor.

Şarkı ve genel müzikler olarak günümüz Rap öğeleri kullanılmış. Her nekadar dizi Japonya’da Edo zamanında geçse de, bu sizde hiçbir yadırgama duygusu uyandırmıyor. Aksine ilk bölümden alışıyorsunuz. Hikaye sıkmıyor ama arada gereksiz diyebileceğiniz bazı bölümler de yok değil.

Değerlendirme olarak 10 üzerinden 8.5 verebilirim. İzlemenizi tavsiye ediyorum.

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: